NO WASTE SHOW 2024
Już 26 marca 2024 r. (wtorek) odbędzie się NO WASTE SHOW, podczas którego swe premiery będą miały projekty słuchaczy I i II roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU.
Wydarzenie odbędzie się o godz. 18:00 w Klubie Studio przy ul. Budryka 4 w Krakowie.
I ROK SAPU
MODA A GLOBALNE ZAGROŻENIA EKOLOGICZNE
W tym roku młodzi projektanci mieli wykazać się nowoczesnym podejściem do tematu ekologii i upcyklingu. Ich zadaniem było zaznajomienie się z problemem globalnych zagrożeń ekologicznych, zaprojektowanie oraz wykonanie autorskiej sylwetki.
Zmiany klimatyczne obejmujące efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, zmniejszanie się warstwy ozonowej, pustynnienie, wylesianie, erozje gleb, zanieczyszczenie wód i powietrza, a także wymieranie gatunków zwierząt i roślin to współczesne zagrożenia środowiska naturalnego, którym mieli przyjrzeć się młodzi projektanci. Kierując się ideą upcyklingu, wykorzystując zastane ubrania, które straciły swoją pierwotną atrakcyjność, przerabiając je projektanci nadają im nową wartość i znaczenia projektując współczesną sylwetkę o autorskim charakterze i mocno przerysowanej, przestrzennej formie.
II ROK SAPU
JAPOŃSKA SZTUKA HAFTU SASHIKO
Słuchacze II roku mieli za zadanie zaprojektować dwie sylwetki inspirując się japońską sztuką haftu sashiko i boro. Wykorzystując ubrania z drugiego obiegu oraz naturalne materiały (bawełna, len, wełna, jedwab) projektanci przez dekonstrukcję mieli stworzyć unikatowe, przestrzenne i przeskalowane kreacje.
Sashiko i boro: japońska sztuka haftu
Boro (technika wzmacniającego szwu) zaczęło być stosowane w Japonii w okresie Edo (1615-1868) przez kobiety z ubogich, wiejskich społeczności, które w ten sposób próbowały przedłużyć życie odzieży i bieliźnie pościelowej. Dzięki temu ubrania stawały się nie tylko bardziej wytrzymałe, ale również cieplejsze. Zużywającą się odzież łatano doszywając kolejne kawałki materiałów – stąd taka różnorodność kolorów. Kiedyś bawełniane tkaniny były cenne, dlatego bardzo o nie dbano i starano się, żeby służyły jak najdłużej.
Z czasem wprowadzili ozdobny ścieg – sashiko, który zrodził się z potrzeby upiększenia swoich łat. Podążanie za igłą z nitką to powtarzalny ruch, który można porównać do pewnego rodzaju medytacji. Do stanu „tu i teraz”, to szycie ręczne, czyli cerowanie po japońsku. Boro i sashiko zaczęły odkrywać to, co miało pozostawać w ukryciu.
Widoczne przeszycia wykorzystywane do naprawiania zniszczonych ubrań, przekształciły akt naprawiania w sztukę dekoracyjnego haftu. Przekazywany z pokolenia na pokolenie szacunek do ubrań, który zaczął zanikać wraz z pojawieniem się masowej produkcji, dziś powraca z nowym przesłaniem. Troska o posiadaną odzież to również troska o naszą planetę i przyszłość kolejnych pokoleń. Chociaż technika boro i ścieg sashiko znane są od setek lat, dziś otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości i doskonale wpisują się w ideę less waste.
WTOREK 26.03, 18:00
NO WASTE SHOW
FASHION WEEK KIDS
Pokaz ekologicznej mody stworzonej z materiałów recyklingowych przez studentów I i II roku SAPU
Kolekcje gościnne
By Vel, I’m Fashion, Mix Models
Miejsce: Klub STUDIO, ul. Witolda Budryka 4, Kraków
Bilety: https://kbq.pl/120757